Force India wychodzi na prostą. Grupa inwestorów, na czele której stanął Lawrence Stroll, przejęła pakiet większościowy zespołu. Tym samym kończy się era dotychczasowego właściciela Vijay Mallya.
Oprócz Lawrence’a Strolla w zespół zainwestuje jeszcze kilku innych kanadyjskich przedsiębiorców, gwarantując nie tylko miejsce pracy 405 zatrudnionym osobom, ale także spłacenie wszystkich zobowiązań finansowych.
Otmar Szafnauer: “To rozwiązanie zabezpieczy przyszłość zespołu Force India w F1 i pozwoli naszemu zespołowi rywalizować na najwyższym poziomie.”
“Cieszę się, że mamy wsparcie konsorcjum inwestorów, którzy wierzą w nas jako zespół i dostrzegają znaczny potencjał biznesowy, jaki ma Force India w F1 dzisiaj oraz w przyszłości.” kontynuował Szafnauer. “W Force India pracowaliśmy dzięki naszej kompetencji i zaangażowaniu zawsze ponad nasze możliwości i ta nowa inwestycja zapewnia nam świetlaną przyszłość.”
Również zarządca komisaryczny Geoff Rowley jest zadowolony z osiągniętego rezultatu: “Nieczęsto zdarza się, że przedsiębiorstwo zostaje uratowane i doprowadzone do stanu wypłacalności.”
Czy zatem można spodziewać się, że odejście Lance’a Strolla jest już przesadzone? Czy dzięki temu Kubica znajdzie miejsce w Williamsie na rok 2019? A może jeszcze w tym sezonie zobaczmy Polaka w podstawowym składzie? Pytań jak zwykle wiele.. odpowiedzi pojawią się z pewnością niebawem.
Aktualizacja: środa, 8 sierpnia
Przedstawiamy pozostałych współwłaścicieli Force India:
Andre Desmarais (Kanada): Rodzina Desmarais jest według ‘Canadian Business’ na 7 miejscu w rankingu najbogatszych rodzin kraju, podczas kiedy Stroll znajduje się dopiero na 55 pozycji. Ich przedsiębiorstwo zajmuje się głównie usługami finansowymi, ale prowadzi też działalność w sektorze komunikacji i energii oraz posiada drobne udziały w takich firmach jak Adidas, Total i Pernod Ricard.
Jonathan Dudman (Wielka Brytania) Dudman jest dyrektorem Monaco Sports & Management – firmy konsultingowej, która obsługuje głównie bogatych klientów i ich rodziny. Współpracuje z wieloma celebrytami i sportowcami, doradzając im w kwestiach finansowych i prawnych. Lawrence Stroll jest ich wieloletnim klientem.
John Idol (USA): W 1984 roku Idol dołączył do Polo Ralpha Laurena, a w 1997 roku został dyrektorem zarządzającym firmy Donna Karan, którą opuścił w 2001 roku po fuzji z LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton. Od 2003 roku jest współwłaścicielem i dyrektorem zarządzającym marki Michael Kors i ściśle współpracuje ze Strollem. W 2016 i 2017 roku Michael Kors był sponsorem McLarena.
John McCaw jun. (USA): McCaw jest jednym z czterech braci, którzy swoją fortunę zdobyli w branży telekomunikacyjnej, sprzedając firmę swojego ojca McCaw Cellular za 12,6 miliarda dolarów. Najstarszy z braci Bruce ma silne powiązania z motorsportem: do niego należał Champ Car-Team PacWest, dla którego za kierownicą zasiadali Mauricio Gugelmin, Mark Blundell i Scott Dixon.
Michael de Picciotto (Szwajcaria): De Picciotto był głównym dyrektorem Union Bancaire Privée z siedzibą w Genewie, która została założona przez jego wujka Edgara. W 2016 zrezygnował z tego stanowiska na rzecz funkcji wicedyrektora rady nadzorczej w firmie Engel & Völkers, zajmującej się pośrednictwem nieruchomościami, a także jachtami i samolotami.
Silas Chou (Hongkong): Chou jest od ponad 30 lat partnerem Strolla. Pochodzi z bogatej rodziny z Hongkongu, poruszającej się w branży tekstylnej i skoncentrowanej na rynkach Dalekiego Wschodu. Wspólnie zrobili z Tommy Hilfiger, u którego Chou należy do zarządu, globalną markę. Chou był także związany z Karlem Lagerfeldem, Pepe Jeans i Esprit.
KOMENTARZE KIBICÓW
Social media