^

Robert Kubica - Klub Kibiców

wtorek, 11 marca 2025

F1 : Grand Prix Australii 2025

75. Mistrzostwa Świata FIA Formuły 1 rozpoczną się w Australii, a dokładnie w Albert Park w Melbourne, gdzie znajduje się półstały tor uliczny. Wyścig w Melbourne to początek długiego, 24-wyścigowego sezonu, którego rekordowa liczba została osiągnięta po raz pierwszy w zeszłym roku, a od teraz do weekendu 5-7 grudnia Formuła 1 odwiedzi pięć kontynentów.

Grand Prix Australii 2025

Fot. F1.com

FORMULA 1 LOUIS VUITTON AUSTRALIAN GRAND PRIX 2025

Albert Park Circuit, Melbourne

Strona F1 https://www.formula1.com/en/racing/2025/australia

Twitter: twitter.com/ausgrandprix/
Facebook: www.facebook.com/ausgrandprix

Australian Grand Prix Corporation,
Grand Prix House 220 Albert Park,
PO Box 577, South Melbourne, Victoria 3205
Telefon: +61 3 9258 7100
Fax: +61 3 9699 3727

Pierwsze Grand Prix – 1996
Liczba okrążeń – 58
Długość toru – 5.278KM
Dystans wyścigu – 306.124KM
Rekord toru – 1:19.813 Charles Leclerc (2024)

Tor w Melbourne jest, tak jak Monako, torem ulicznym, tworzonym tylko na potrzeby Grand Prix poprzez zamknięcie dróg oraz budowę całego zaplecza technicznego od podstaw, mniej więcej 2-3 miesiące przed wyścigiem. Dysponuje 16 zakrętami, z czego dominują zakręty lewe, których liczba wynosi 10. Długość całkowita toru to 5,278 km, zaś samej strefy serwisowej – 280,1 m. Pełny dystans jednego okrążenia  wynosi 307,574 m. Maksymalna liczba okrążeń na nim to 58, choć sporadycznie ograniczana była do 57, tak jak to miało miejsce w latach 1999, 2005 i 2006.

Choć Albert Park wykorzystano jako tor w 1953 i 1956, jego prawdziwa historia rozpoczyna się w roku 1996, kiedy to wyścigi Grand Prix, organizowane w Australii i należące do międzynarodowych rozgrywek Formuły 1 od 1985 roku, zostały przeniesione na ten obiekt z toru Adelaide Street Circuit. Stało się to na prośbę biznesmena Rona Walkera. Gdy wydano pozwolenie, sam Park Albert Circuit poddano remontowi.

Już na samym początku, w 1996 roku, podczas inauguracyjnego wyścigu F1 na nowym obiekcie, zainteresowanie torem wzrosło jeszcze bardziej, ze względu na bezprecedensowy wypadek brytyjskiego kierowcy zespołu Jordan, Martina Brundle. Spowodowało to restart wyścigu. Bolid Brundle’a został wtedy wyrzucony w powietrze, uderzając w gwałtownie hamujące przed ciasnym trzecim zakrętem auta Dawida Coulthard’a i Johny’ego Herberta, tarasujące mu drogę. Skończyło się to zupełnym zniszczeniem samochodu Brundle’a, który wylądował poza torem całkowicie roztrzaskany, podwoziem do góry, zakopując się w żwirze. Samemu kierowcy nic się nie stało.

Następny głośny wypadek miał miejsce w 2001 roku, kiedy to Jacques Villeneuve zderzył się tuż przed zakrętem z Ralfem Schumacherem, co kosztowało życie jednego z członków obsługi wyścigu.

Również w roku 2006 nie obyło się bez spektakularnych zdarzeń. Na tor w Melbourne trzykrotnie wyjechał wtedy Safety Car, a sam wyścig wznawiany był cztery razy. Felippe Massa zakończył wtedy wyścig na ścianie, zaraz po pierwszym zakręcie. Później, pod koniec 33. rundy, w bandę uderzył Michael Schumacher, będąc na prostej startowej.

Wypadek przydarzył się również Robertowi Kubicy w 2009 roku, kiedy to walcząc o drugie miejsce na trzy rundy przed końcem wyścigu, został uderzony przez bolid Sebastiana Vettela. Skończyło się to złamanym przednim skrzydłem i kolizją Polaka z bandą, co zakończyło jego udział w tym wyścigu.

Harmonogram Grand Prix Australii 2025

Piątek, 14 Marca 2025: 

1 trening 2:30 – 3:30
2 trening 6:00 – 7:00

Sobota, 15 Marca 2025:

3 trening 2:30 – 3:30
Kwalifikacje 6:00 – 7:00

Niedziela, 16 Marca 2025 :

Wyścig 5:00

Opony

Grand Prix Australii 2025

Fot. Pirelli Motorsport Media

Po „złagodzeniu” wyboru mieszanek w zeszłym roku, Pirelli potwierdziło te same trzy mieszanki na rundę otwarcia 2025 roku, z trio C3 jako twardym, C4 jako średnim i C5 jako miękkim. Jednak w porównaniu do sytuacji sprzed roku, same opony ewoluowały pod względem charakterystyki zarówno konstrukcji, jak i mieszanki.

Ta pierwsza została nieznacznie zmodyfikowana, aby poradzić sobie ze zwiększonymi obciążeniami aerodynamicznymi, które prawdopodobnie będą generowane przez ostateczną wersję obecnej generacji samochodów. Jeśli chodzi o te ostatnie, C3, najbardziej wszechstronna pod względem równowagi i degradacji, jest zasadniczo taka sama jak wersja używana w poprzednich dwóch sezonach, podczas gdy C4 i C5 zostały zmodyfikowane.

Źródło : https://press.pirelli.com/under-starters-orders-in-melbourne-and-something-new-on-the-podium/

http://www.robertkubica-klubkibicow.pl/

KOMENTARZE KIBICÓW
Autor: Karolina
o 17:05

Udostępnij:

error: Content is protected !!